کد خبر: ۵۲۲۰۰۶
زمان انتشار: ۱۲:۰۵     ۰۸ اسفند ۱۴۰۱
ساز و کار جدید عرضه محصولات خودروسازان داخلی و واردکنندگان خارجی در بورس کالا از سوی نمایندگان مجلس تعیین شد.

به گزارش پایگاه 598، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی بخش درآمدی لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ با اصلاح کل بند الحاقی ۱۳ تبصره ۶ ماده واحده لایحه بودجه با ۱۲۸ رأی موافقت کردند.

براساس این بند، شرکت های خودروسازی داخلی و واردکنندگان خودروهای خارجی صرفاً با رعایت شرایط زیر می توانند نسبت به عرضه خودرو در بورس اقدام کنند.

۱- شورای رقابت موظف است وفق بند ۵ ماده ۵۸ قانون اجرای سیاست های کلی اصل ۴۴ تا پایان فروردین ۱۴۰۲ قیمت جدید خودروها را براساسبررسی هزینه قیمت تمام شده و با درنظر گرفتن هزینه های تحقیق و توسعه و هزینه های مالی مرتبط با فعالیت تولیدی (مورد تأیید حسابرس) و براساس قیمت ارز خریداری شده توسط واردکننده و یا خودروساز محاسبه و در بازه های حداکثر سه ماهه مجدداً به روز رسانی کند.

۲- شرکت های خودروساز داخل مکلفند همه تولیدات را یکجا با مواعد تحویل متفاوت عرضه و از عرضه قطره چکانی پرهیز کنند.

۳- امکان عرضه به قیمت بیش از یک دوم برابر قیمت پایه ممکن نیست و برای مواعد تحویل عقب تر نرخ تعدیل می شود. شرکت های خودروساز داخلی و عرضه کنندگان خودروهای خارجی باید شرایطی برای خودروهای عرضه شده در بورس تعیین کنند که عملا خرید خودرو توسط واسطه غیرممکن باشد از جمله محرومیت در خدمات و پرداخت خسارت شرکت های بیمه به غیر خریدار عدم امکان ثبت اسناد، انتقال از جمله وکالت، انسداد و محدودیت در ارائه خدمات بانکی برای افراد واسطه و اخذ جرائم سنگین مالی. آئین نامه این بند توسط وزارت صنعت و وزارت اقتصاد تنظیم و به تصویب هیات وزیران می رسد.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها