کد خبر: ۳۱۸۰۲۳
زمان انتشار: ۱۲:۱۲     ۰۶ خرداد ۱۳۹۴
آتش سوزی مهیب در برج ۱۶ طبقه باکو که ۱۶ کشته برجای گذاشت از سوی برخی کارشناسان اقدامی تروریستی و خرابکارانه اعلام شده است.
به گزارش پایگاه 598 به نقل از ابنا، برخی کار‌شناسان سیاسی و امنیتی جمهوری آذربایجان، آتش سوزی مهیب در برج ۱۶ طبقه باکو را حرکتی تروریستی در آستانه بازی‌های اروپایی باکو ـ ۲۰۱۵ ارزیابی می‌کنند.

آتش‌سوزی در این برج ۱۶ طبقه ۱۶ کشته و بیش از ۵۰ زخمی بر جای گذاشته است. وزارت بهداشت جمهوری آذربایجان گفته است که حداقل دو کودک در این آتش‌سوزی کشته شده‌اند.

پایگاه اینترنتی روزنامه «یئنی مساوات» چاپ باکو در گفتگو با شماری از کار‌شناسان سیاسی و امنیتی و یک نماینده مجلس جمهوری آذربایجان نشانه‌های خرابکاری و اقدام تروریستی در آتش سوزی اخیر باکو را بررسی کرده است.

«زاهد عروج» نماینده مجلس جمهوری آذربایجان گفت: این قبیل وقایع بخودی خود روی نمی‌دهند. معمولا یک خواست خارجی در این وقایع نقش ایفا می‌کند. پیش از برگزاری المپیک سوچی در روسیه نیز، یک واقعه تروریستی در منطقه ولگاگراد روی داد.

«آرزو نقی اف» کار‌شناس سیاسی گفت: تمامی گزینه‌ها باید در این زمینه بررسی شوند. در مورد هر خرابکاری باید یک هدف وجود داشته باشد. اما، در این مورد، هیچ گروهی نیست که چنین هدفی داشته باشد.

«الهام اسماعیل» افسر سابق وزارت امنیت ملی جمهوری آذربایجان وجود یک انگیزه تروریستی در آتش سوزی مهیب باکو را ضعیف ارزیابی کرد و گفت: با توجه به اینکه وقایع مشابهی در سومقاییت و منطقه خطایی نیز رخ داده بود، ضعیف‌ترین احتمال در خصوص آتش سوزی اخیر باکو، تروریسم و خرابکاری است.

گفتنی است نخستین دوره بازی‌های اروپایی که قرار است در باکو برگزار شود، روز دوازدهم ژوئن آغاز خواهد شد و به همین علت فضای امنیتی شدیدی بر پایتخت جمهوری آذربایجان حاکم شده است.

مقامات باکو نگران آن هستند که آتش سوزی مهیب اخیر در یکی از برج‌های بزرگ باکو از سفر توریست‌های خارجی به جمهوری آذربایجان در زمان برگزاری بازی‌های اروپایی به شدت بکاهد.

طی سال‌های اخیر جمهوری آذربایجان یکی از مراکز مهم جذب نیرو برای سازمان تروریستی داعش در منطقه قفقاز بوده است.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۱
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها