کد خبر: ۳۹۲۵۸۷
زمان انتشار: ۱۰:۴۲     ۱۸ شهريور ۱۳۹۵
دونالد ترامپ در کتاب پرفروش خود «هنر معامله» می نویسد: «من با تخیلات مردم بازی می کنم.» بنابراین جای تعجب نیست که بسیاری از وعده های انتخاباتی او به ورژنی دن کیشوت گونه از واقعیت تبدیل شوند.
به گزارش پایگاه 598 به نقل از دیپلماسی ایرانی، دونالد ترامپ به توانایی هایی خود در متقاعد کردن مردم می بالد. او در کتاب پرفروش خود «هنر معامله» می نویسد: «من با تخیلات مردم بازی می کنم.» بنابراین جای تعجب نیست که بسیاری از وعده های انتخاباتی او به ورژنی دن کیشوت گونه از واقعیت تبدیل شوند. درست کردن هرج ومرج واشنگتن؟ ایجاد تعادل بودجه در حفظ تمام برنامه استحقاقی و بدون قطع منافع؟ و البته تضمین های زیادی که او داده است «مراقبت از زنان»، «سیاه پوستان» و «اسپانیولی ها». قول مورد علاقه من که مردم روزی روبه روی کاخ سفید خواهند آمد و به او خواهند گفت، با التماس از او خواهند خواست که این قدر موفق بودن را تمام کند. «شما صدا خواهید زد، شما خواهید گفت، لطفا آقای رئیس جمهور، نمی توانیم دیگر از پسش بربیاییم، نمی توانیم باز هم برنده باشیم، آقای رئیس جمهور ما را دیوانه کرده ای، خیلی برنده می شوی، لطفا آقای رئیس جمهور بس کن. و من خواهم گفت متاسفم، ما به بردن ادامه می دهیم چرا که می خواهیم دوباره آمریکای بزرگ را بسازیم.»

البته وعده های عجیب وغریب جزیی اصلی در سیاست ریاست جمهوری است. آیا کسی فکر می کند که هیلاری کلینتون حداقل دستمزد را به حداقل 15 دلار برساند یا کالج و مراقبت از کودکان را برای همه مجانی کند؟ یا با اجتناب از 16 رسوایی، مالی و غیرمالی، او به کاخ سفید بازگردد؟

همان طور که اتفاق می افتد، همه وعده های ترامپ برای عملی شدن غیرممکن نیستند. در واقع برخی از آنها تقریبا قطعی در حال تحقق هستند تا او کلید کاخ سفید را ببرد. تعداد اندکی از آنها، اگر او واقعا به آنها برسد، بسیار فوق العاده خواهند بود. در زیر لیستی (اندکی جدی) از آن چه ترامپ واقعا به آن رسیده است قرار داده ایم:

1- ساختن دوباره آمریکای بزرگ

احتمال: 100درصد

شعار انتخاباتی شناخته شده دونالد ترامپ و شایع ترین قولی که او داده و شاید ساده ترین قول برای او. به یک دلیل ساده: هیچ کس نمی داند متر و معیار او برای آمریکای بزرگ تر چیست. او می تواند و تقریبا به طور یقین این کار را خواهد کرد که فقط انتخاب او آمریکا را دوباره بزرگ خواهد کرد. و چه کسی می تواند درباره این استدلال او بحث کند؟ قطعا هیلاری کلینتون نیست. او خودش مدام این را تکرار می کند: «آمریکا هیچ وقت از بزرگ بودن دست نکشیده است.» باراک اوباما هم بحثی ندارد او می گوید: «آمریکا همین حالا هم بزرگ است.» به عبارت دیگر، ترامپ نیمی از کشور را موافق خود می بیند.

2- اگر من رئیس جمهور شوم ما خواهیم گفت «دوباره کریسمس مبارک»

احتمال: 100درصد

یک قول ساده دیگر.

آقای ترامپ تحت تاثیر ممنوع شدن این تبریک فصلی است (یا حداقل سرد شدن اش). در واقع مثال هایی محدود در شرایطی خاص وجود دارد که در آنها کریسمسی وجود ندارد. شایعه ای وجود داشت که در میان مردم رواج پیدا کرده بود که اوبا به ریاست امور جانبازان خود دستور داده بود که استفاده از عبارت «کریسمس مبارک» و استفاده تزئینات روی درخت کریسمس ممنوع است. شایعه ای هم پخش شد که می گفت رئیس جمهور از تعطیلات مذهبی متنفر است. ناراحت کننده برای کسانی که از اوباما متنفرند این است که شایعات خیلی زود خنثی و افشا شد. در هر صورت سخت نیست که تصور کنیم رئیس جمهوری آمریکا شجاعانه مایل باشد که به آمریکایی ها کریسمس خوبی را آرزو کند. در هر صورت در همین سال اخیر کسی بود که بگوید کریسمس مبارک.

3- اورئوس دوباره در آمریکا ساخته می شود

احتمال: 99درصد   

همه ما مشکل اینجا را می دانیم: تعدادی از اورئوس های ساخت خارج قفسه های ارزشمندی در فروشگاه ها را به خود اختصاص داده اند که معنای خوبی برای این شیرینی قدیمی آمریکایی دارد. در مبارزات انتخاباتی ترامپ بعد از شنیدن داستان یک سازنده اوریو که برخی از شغلش را به مکزیک منتقل کرده بود اعلام کرد که اورئوس را تحریم خواهد کرد تا زمانی که دوباره به طور کامل در آمریکا ساخته شود. معلوم شد که آن ها در آمریکا هستند، پس یک پیروزی دیگر برای ترامپ.

4- شام مک دونالدی برای چینی ها

احتمال: 45درصد

«برای او شام نمی فرستم» ترامپ به شی جین پینگ، رئیس جمهور چین می گوید: «برایش همبرگر مک دونالد می گیرم و می گویم که بیا به کارمان برسیم زیرا تو می توانی به کاهش نرخ ارز ادامه بدهی.»

حالا صادقانه چه کسی است که نخواهد صورت رئیس جمهور چین را ببیند در حالی که به دیدار ترامپ در کاخ سفید آمده و یک جعبه بزرگ مک دونالد در دست دارد؟ شاید ترامپ واقعا این قصد را نداشته باشد اما همیشه نابغه ای خرابکار پیدا می شود که برای نشان دادن سرمایه داری آمریکایی «فیلت اوفیش» دست رئیس جمهور چین بدهد. راهی بهتر از این هست که به چین نشان داده شود با چه دشمن غیرقابل پیش بینی ای روبرو شده است که با یک کارتن سیب زمینی سرخ شده چرب درباره ارز سخنرانی می کند؟ اگر ترامپ واقعا این کار را با چینی ها بکند احتمالا محبوبیتش 10درصد در افکار عمومی ایالات متحده بیشتر می شود.

سوال بزرگ این است: جلد جعبه را قبل از این که به دست رئیس جمهور بدهی باز می کنید یا نه؟ فکر کنم بله، به هرحال این کاخ سفید است.

5- لغو کامل طرح درمانی اوباما

احتمال: 33درصد

این وعده کاملا به این بستگی دارد که چه اتفاقی در انتخابات مجلس نمایندگان و سنا می افتد. اگر طرفداران ریاست جمهور بتوانند یک اکثریت هر چند نه چندان مقتدر می تواند طرح درمانی اوباما را لغو کند. هر چند جمهوری خواهان برای گرفتن حداکثر در مجلس سنا شانس اندکی دارند. همه چیز به دیدگاه شما بستگی دارد این که اوضاع خوب است یا بد اما باید این را پذیرفت که بیشتر جمهوری خواهان مدت هاست برای چیزی هیجان زده نشده اند و برای چیزی کف نزده اند.

6- بیشترین شغل هایی که یک رئیس جمهور تا کنون ایجاد کرده است

احتمال: 5درصد

بیایید این وعده را برای لحظه ای دوباره بررسی کنیم. دو رئیس جمهور که در دوران خود رشد قابل توجهی در شرایط اشتغال ایجاد و به این خاطر اعتبار زیادی کسب کردند، رونالد ریگان و بیل کلینتون بودند. در طول سال های ریگان، 16میلیون شغل در بخش های خصوصی و دولتی ایجاد شد. در دروان کلینتون این تعداد به 23میلیون رسید. هرچیزی بالاتر از عدد 23میلیون یک رکوردشکنی فوق العاده است. اما برای ساختن بیشترین تعداد شغل مطمئنا نیاز است که فاصله زیادی از رکود فعلی گرفته شود. عددی که ترامپ به دنبال آن است یعنی بین 25میلیون تا 30میلیون یعنی پنج برابر تعداد مشاغلی که آخرین رئیس جمهور در هشت سال ایجاد کرده است. نکته عجیب این جاست که تنبل های آمریکایی که در حال حاضر بیکارند 21میلیون نفر هستند. این یعنی ترامپ می خواهد همه را سرکار ببرد و چند میلیون نفر هم باید دوکاره شوند. در پاسخ به این قول فقط باید خمیازه کشید.

7- ساختن دیوار با مکزیک

احتمال: 3,8درصد

سخت است که تصور کنیم چطور ترامپ می خواهد دور اول ریاست جمهوری اش را برگزار کند درحالی که یکی از به یادماندنی ترین وعده هایش در تمام مبارزات انتخاباتی را فراموش کرده است. سخت هم است که تصور کنیم چنین اتفاقی هم بیفتد. ابتدا ترامپ نیاز به مجوز کنگره دارد تا بتواند مقدار زیادی پول برای طراحی، ساخت و اجرای یک دیوار به طول 2هزار مایل بین مرز ایالات متحده و مکزیک خرج کند. سپس باید به جنگ تظاهرات و تحصن ها در سراسر جنوب غربی کشور برود که تعداد زیادی مکزیکی در آنجا زندگی می کنند. این مساله جدایی است که چطور می خواهد با بومی های آمریکا و آبراهه های موجود رفتار کند. جنگ با پرونده های حقوقی سازمان محیط زیست، دولت های ایالتی و دامداران محلی هم اضافه می شود. متقاعد کردن مکزیک برای پرداخت پول در این طرح بخش آسان کار است.

8- اخراج 11میلیون مهاجر غیرقانونی در ایالات متحده

احتمال: 0,01درصد

می دانیم که این وعده ای است برای عمل نکردن به این خاطر که این وعده عمرش حتی به اندازه مبارزات انتخاباتی هم نبود. براساس گفته واشنگتن پست بلافاصله بعد از این وعده ترامپ مشخص شد که این صحبت 6میلیون مهاجر را به سرعت تحت تاثیر قرار می دهد و این عدد تقریبا نیمی از 11میلیون نفری است که این وعده باید درباره آن ها اجرا شود. واقعا احتمال زیادی برای وقوع این وعده وجود ندارد.

9- در پایان چهار سال به شما تضمین می دهم که 95درصد آرای آفریقایی – آمریکایی ها را دریافت می کنم

احتمال: صفر درصد

در حال حاضر این چیزی است که هر فرد در حزب جمهوری خواه به دنبال آن است و برای آن جشنی برپا می کند. برنده شدن حتی در درصد کمی از آرای آفریقایی های آمریکایی تبار می تواند یک گام بزرگ در مسیر درست در این روزها باشد. در سال 2012 میت رامنی 5درصد از این رای ها را کسب کرد. در سال 2008 جان مک کین 1درصد از این آرا را دریافت کرد. البته هردوی این افراد در برابر اولین رئیس جمهور سیاه پوست آمریکا قرار گرفته بودند. اما در سال 2004 چه اتفاقی افتاد؟ زمانی که بوش در انتخابات مجدد حضور داشت 7درصد از آرای آفریقایی ـ آمریکایی ها را کسب کرد.

آخرین باری که یک جمهوری خواه برنده 95درصد این آرا شده بود اصلا وجود ندارد چون این اتفاق هیچ وقت نیفتاده است. درواقع آخرین بار که جمهوری خواهان اکثریت آرای سیاه پوستان را به دست آوردند به سال 1932 بازمی گردد. آیا ترامپ می تواند این تاریخ 88ساله را در انتخابات مجدد معکوس کند؟ در یک کلمه: نه. اما ایده خوبی است احتمالا یکی از بهترین ایده های ترامپ.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها