کد خبر: ۴۶۵۱۵۲
زمان انتشار: ۱۴:۱۳     ۰۸ دی ۱۳۹۸
شیب و نحوه انتقاد از نهاد‌ها و بخش‌های مختلف نظام و حاکمیت ـ آن هم در فاصله کمتر از دو ماه به انتخابات ـ حتما دردی را دوا نخواهد کرد، بلکه اگر نماینده‌ای چنین دغدغه‌هایی دارد، حتما باید در چهار سال نمایندگی به آن پرداخته و در برهه‌های مختلف آن را بیان می‌کرد؛ این رفتار‌ها را مردم به نظر نوعی عدم صداقت برداشت خواهند کرد تا شجاعت یک نماینده!

به گزارش سرویس سیاسی پایگاه 598، در گفتگو‌ها با کارشناسان، فعالان سیاسی و صاحب نظران، بسیاری بر این باورند که جمع بسیار کوچکی از نمایندگان مجلس دهم ـ که بار دیگر برای حضور در مجلس اعلام کاندیداتوری کرده اند ـ می‌توانند رأی مردم را کسب کرده و به بهارستان برسند؛ برخی این رقم را تا ۳۰ درصد هم عنوان می‌کنند، ولی بسیاری معتقدند با عملکرد بر جای مانده این عدد می‌تواند به زیر ۲۰ درصد برسد.

به گزارش تابناک؛ البته بسیاری از نمایندگان فعلی مجلس ـ که تعداد آن‌ها به حدود ۶۰ نفر (کمی بیشتر از یک چهارم جمع نمایندگان مجلس دهم) می‌رسد ـ با بررسی اوضاع و شرایط به این نتیجه رسیدند که نباید بار دیگر برای حضور در قوه مقننه کاندیدا بشوند، لذا یا ثبت نام نکردند و یا اینکه بعد از ثبت نام در نهایت اعلام انصراف کردند.

برخی چهره‌های سیاسی و معروف کشور هم که قبلا در مجلس حضور داشته اند و یا در محل دیگری مشغول به فعالیت بودند، بنا به احساس تکلیف و شوق خدمت تصمیم گرفتند که در انتخابات حضور پیدا کنند. در بین این افراد چهره‌هایی از نمایندگان فعلی و پیشین مجلس گرفته تا اطرافیان محمود احمدی‌نژاد، از وزرای سابق تا چهره‌های مطرح اصولگرا و اصلاح‌طلب حضور دارند.

از طرفی، افرادی نظیر علی لاریجانی رئیس فعلی مجلس، محمدرضا عارف رئیس فراکسیون امید، ۷ نماینده لیست امید تهران که در انتخابات مجلس دهم موفق به اخذ رأی مردم پایتخت شده بودند، حجت‌الاسلام احمد سالک و حمیدرضا فولادگر نمایندگان فعلی اصفهان، سلمان خدادادی نماینده فعلی ملکان، محمد عزیزی نماینده فعلی ابهر و فریدون احمدی نماینده فعلی زنجان (۳ نماینده‌ای که پرونده‌هایی برای آنان در طول دوره نمایندگی در مجلس دهم مطرح بود) و سیامک مره‌صدق نماینده فعلی کلیمیان از چهره‌هایی بودند که برای انتخابات مجلس یازدهم نیامدند.

محمدقسیم عثمانی نماینده فعلی بوکان، عزت‌الله یوسفیان‌ملا نماینده فعلی آمل، محمد باسط دُرازهی نماینده فعلی سراوان، محمد دهقان نقندر نماینده مردم چناران، شاندیر و طرقبه که به عنوان عضو حقوقدان شورای نگهبان برگزیده شد، کاظم جلالی نماینده فعلی تهران که به سفارت ایران در روسیه نقل مکان می‌کند، جهانبخش محبی‌نیا نماینده فعلی میاندوآب و فلاحت پیشه نماینده اسلام آباد غرب که بعد از ثبت نام در انتخابات پشیمان شد و از کاندیداتوری انصراف داد، از جمله نمایندگان شناخته شده مجلس هستند که به دلایل مختلف از کاندیداتوری برای مجلس یازدهم انصراف دادند.

همچنین غلامعلی حداد عادل رئیس مجلس هفتم، محمود احمدی‌نژاد رئیس دولت‌های نهم و دهم و چهره‌هایی مثل سعید جلیلی دبیر اسبق شورای عالی امنیت ملی که شایعاتی درباره حضور آن‌ها و نگاه‌شان به ریاست مجلس یازدهم وجود داشت نیز از چهره‌های سیاسی شاخصی هستند که در نهایت برای انتخابات مجلس به میدان رقابت نیامدند.

در این میان برخی چهره‌های سیاسی و نمایندگان سابق هم هستند که برای کاندیداتوری دوباره به میدان آمده اند، اما استراتژی متفاوتی در پیش گرفته اند. این افراد که احتمال رأی نیاوردن خود را بالا می‌دانند، تصمیم گرفته اند انتقادات تند و بی واهمه را نسبت به دولت و سایر ارکان کشور انجام دهند تا یا با ردصلاحیت شورای نگهبان به دلیل طرح برخی موضوعات اینچنینی مواجه شوند، یا اینکه با تند و تیز کردن دامنه انتقاداتشان شانس خود را برای کسب رأی بالا ببرند.

به عنوان مثال، «مصطفی کواکبیان» نماینده مردم تهران در مجلس امروز به لوایح پالرمو و CFT اشاره کرد و گفت: حتی تصویب پالرمو و CFT در رقابتی شدن انتخابات نقش دارد، چون مردم امیدوار می‌شوند که دولت در این دو ماه در جهت کار‌های بیشتر و معیشت بهتر بجنبد. متاسفانه ما هر چه ضربه می‌خوریم از دولت روحانی است.

او همچنین طی سخنانی با اشاره به حوادث آبان ماه امسال گفت: رویترز آماری را به دروغ اعلام کرده و اگر پاسخی به آن ندهیم، به این روند دروغ‌پردازی ادامه خواهد داد؛ بنابراین، آمار کشته شدگان را اعلام کنید و خیلی هم خجالت نکشید که سه لشکر فقر و حاشیه‌نشینی و ... این حوادث را رقم زدند و به دنبال لشکر صهیونیسم، فلان و ... هم نگردید.

کواکبیان با بیان اینکه برای انتخابات رقابتی چند شرط داریم، گفت: یک شرط سلامت انتخابات است که همه دست اندرکاران انتخابات باید بی طرفی خود را داشته و انتخاباتی آزاد و قانونی برگزار کنند. نخستین شرط برگزاری انتخاباتی آزاد و بی طرفانه، اقدامات حاکمیت است. حاکمیت باید زمینه‌های رقابتی شدن انتخابات را فراهم کند. این گونه نباشد که یک طرف از الان لیستش بسته باشد و طرف دیگر هنوز نداند تا دقیقه نود چه کسی در لیستش می‌ماند.

دبیرکل حزب مردم سالاری گفت: شورای نگهبان اگر بخواهد غیر از آن چهار مرجع، مراجع دیگری در کل کشور که برخورد سلیقه‌ای دارند را استفاده کند، صحنه‌ای برای رقابت نخواهد ماند.

وی در بخش دیگری از اظهاراتش با بیان اینکه قوه قضاییه یک بار برای همیشه این پرونده املاک نجومی را مطرح کند، گفت: از قوه قضاییه می‌خواهیم بی طرفی را در رسیدگی به پرونده‌ها در دستور کار خود قرار دهد.

کواکبیان همچنین با انتقاد از اقدامات شورای هماهنگی اقتصادی سران سه قوه گفت: این شورایی که اخیرا درست شده و قانون گذاری می‌کنند که فلان گروه تا ده سال از مالیات معاف است، این به شما چه ربطی دارد؟ این به مجلس مربوط است.

سخنان این نماینده اصلاح طلب عضو فراکسیون امید که در انتخابات قبلی با رأی مردم تهران به مجلس راه یافت به خوبی نشان می‌دهد که او به ارکان مختلف کشور نظیر دولت، رئیس جمهور، قوه قضائیه، حاکمیت، شورای نگهبان و شورای هماهنگی اقتصادی سران قوه بی محابا انتقاد کرده است؛ انتقاداتی که شاید الان وقتش نیست و برای بیانش چهار سال فرصت وجود داشت.

شیب و نحوه انتقاد از نهاد‌ها و بخش‌های مختلف نظام و حاکمیت ـ آن هم در فاصله کمتر از دو ماه به انتخابات ـ حتما دردی را دوا نخواهد کرد، بلکه اگر نماینده‌ای چنین دغدغه‌هایی دارد، حتما باید در چهار سال نمایندگی به آن پرداخته و در برهه‌های مختلف آن را بیان می‌کرد؛ این رفتار‌ها را مردم به نظر نوعی عدم صداقت برداشت خواهند کرد تا شجاعت یک نماینده!

چندی پیش زمزمه‌هایی مطرح شده بود، مبنی بر اینکه برخی نمایندگانی که احتمال رأی آوری خود را بالا نمی‌دانند، تلاش‌هایی را برای ردصلاحیت خود آغاز خواهند کرد تا در نهایت بگویند، اجازه شرکت به آن‌ها در انتخابات داده نشده است.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها