پاسخ امام جمعه بجنورد به یک شبهه؛
بسته شدن حرم‌های مقدس اهل‌بیت (ع) محمل شبهه‌ای در جامعه شد، مبنی بر اینکه شیعیان که مدعی شفابخشی حضرت رضا (ع) و حضرت معصومه (س) هستند، چگونه در این زمان، حرم‌های آنان را از ترس ابتلا به ویروس کرونا در قرنطینه قرار داده و زیارت را ممنوع اعلام کرده‌اند؟
حجت الاسلام و المسلمین مهدی طائب:
الکل و مواد مخدر راه درمان روح و روان نیست/ نسخه واقعی «أَلَا بِذِکْرِ اللَّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ» است
رئیس شورای قرارگاه راهبردی عمار، ابتلاء به بلا را یادآور نیاز بشر به خداوند متعال دانست و تصریح کرد: مشروبات الکلی و مواد مخدر راه درمان بحران روحی نیست، نسخه واقعی رسیدن به آرامش، «أَلَا بِذِکْرِ اللَّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ» است.
۸ توصیه‌ آیت‌الله وحید خراسانی برای رهایی از کرونا به روایت یکی از شاگردان
یکی از شاگردان آیت‌الله وحید خراسانی با اشاره به نقش دعا و اذکار برای رهایی از گرفتاری‌ها، به توصیه‌های این مرجع تقلید برای ایمن بودن از کرونا در این ایام اشاره کرد.
مناجاتی که همه ائمه خوانده‌اند/ بهترین اعمال در ماه شعبان
ماه مبارک شعبان ماه استغفار و شست وشوی قلب از زنگارها و غبارها است؛ لذا در فرهنگ اسلامی و روایات پیشوایان دین، برای این ماه، آداب و اعمالی نقل شده است که اهتمام به انجام آن بسیار شایسته است.
به مناسبت سالروز شهادت موسی بن جعفر(ع)؛
تبلور صبر در سیره موسی بن جعفر/ مبارزه امام کاظم با انحرافات فکری
کظم غیظ و صبر در سیره موسی بن جعفر(ع) متبلور است، آن امام همانند پیامبر همنام خود در برابر فرعون زمانه مقاومت کرد و علی‌رغم همه شدائد با مبارزه با انحرافات اعتقادی، جریان تشیع را هدایت کرد.
آیت الله سید محمّدمهدی میرباقری:
«زاهد» کیست؟/ چرا زینب کبری (س) زاهد بود؟
زهد یعنی اگر همه دارایی را که امشب داری، از تو گرفتند، سرت را زمین بگذاری و راحت بخوابی و بازهم بلند شوی و نماز شبت را بخوانی. حضرت زینب(س)، شب یازدهم هم نماز شبش را خواند، این می‌شود زهد. اگر کسی زاهد نشد و مشغول به دنیا شد، دیگر بالاتر از دنیا سِیری نخواهد داشت. او در دنیا می‌ماند و سیرش در همین مرتبه است.»
حجت‌الاسلام عالی درگفت‌وگو با KHAMENEI.IR:
حتی انبیاء الهی هم محتاج مداوا بودند و به سراغ اسباب عادی می‌رفتند/ اهل دعا بن‌بست نخواهند داشت/ اگر روزی ۵ بار آیت‌الکرسی بخوانید خودِ خدا حافظ شما است
واقعاً آغوش خدا به روی کسانی که اهل دعا و توسل و استغفار و ذکر هستند باز است و بهترین وقت برای آرامش و دفع بلا همین موقع دعا است. دعا، توسل، استغفار، ذکر و نماز جزو اسباب معنوی است اما اسباب معنوی و اسباب مادی جای یکدیگر را نمی‌گیرند.
ازدواج سیاسی و شهادت امام جواد (ع)؛
سیره امام محمد تقی (ع) در حفظ و هدایت شیعیان چگونه بود؟
از آنجا که در تاریخ امامان شیعه (علیهم السلام) برای نخستین بار، شخصی در خردسالی به مقام امامت می رسید، طبیعی بود چنین امر بی سابقه ای با محوریت اساسی ترین مسئله مورد اختلاف بین امامت با دستگاه خلافت جور، واکنش‌هایی را در پی داشته باشد...
شیوه امام باقر (ع) در مقابل کج‌روی‌های سیاسی
امام باقر علیه السلام در عصر تاریکی امویان شیعیان را به دشواری هدایت می‌کرد و سرانجام نیز بر سر تعارضات مبنایی با نظام خلافت ظالمانه، توسط هشام به شهادت رسید؛ اما امام پنجم شیعیان در دورانی که با تقیه همراه بود، چگونه در مقابل کج‌روی‌های سیاسی ایستادگی کرد؟
مراجع تقلید تأکید کردند؛
شرکت در انتخابات از الزامات شرعی است/ دشمنان را مأیوس کنید
تعدادی از مراجع عظام تقلید و علمای قم طی روزهای گذشته در سخنرانی‌ها، دروس خارج فقه و یا با انتشار بیانیه‌هایی مردم را به شرکت پرشور در انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و اولین میان‌دوره مجلس خبرگان دعوت کردند. برخی از نهادهای حوزوی و تشکل‌های وابسته به حوزه علمیه قم نیز با انتشار بیانیه‌هایی حضور یکپارچه و حداکثری مردم در انتخابات دوم اسفندماه را باعث ناامیدی دشمن و استحکام نظام اسلامی دانستند.
آیت‌الله میرباقری مطرح کرد؛
ماجرای امتحان حضرت زهرا(س) قبل از ورود به دنیا/ راز نام «فاطمه» برای ام‌ابیها
رئیس فرهنگستان علوم اسلامی قم گفت: امتحان کننده خدای خالق، امتحان شونده وجود مقدس صدیقه‌ کبری(س)، قبل از اینکه ثوب بشر بپوشند و در لباس بشر خلق شوند، اما موضوع امتحان چه بوده است؟!
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار اعضای شورای‌عالی حوزه‌های علمیه:
دشمن برای شناسایی نقاط مؤثر انقلاب و ضربه زدن به مبانی اساسی آن برنامه دارد
رهبر انقلاب اسلامی در این دیدار، نقش شورای عالی حوزه‌های علمیه در سیاستگذاری برای تربیت معلمان و مربیان دینی در جامعه را بسیار مهم و حیاتی دانستند و با قدردانی از زحمات اعضای این شورا و مدیریت حوزه، افزودند: حد و مرز وظایف شورای‌عالی و مدیریت حوزه یعنی تفاوت بین سیاستگذاری و اجرا باید هر چه مشخص‌تر باشد تا بازده کار چند برابر شود.
رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی:
عقربه حساسیت روی بودجه حوزه!
نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی به بودجه نهادهای فرهنگی به ویژه حوزه‌های علمیه اشاره نمود و با بیان این که متاسفانه نسبت به بودجه حوزه های علمیه بی مهری صورت می گیرد، خاطرنشان کرد: متاسفانه برخی از افراد در تقسیم بندی بودجه کشور فقط به نهادهای دینی و حوزوی حساسیت نشان می دهند و زمانی که حرف حوزه های علمیه به سخن می آید، شاهد هزاران حرف و حدیث از دوست و دشمن هستیم.
اخبار کوتاه