دکتر امیر حمزه مهرابی؛
دولت فخیمه روحانی به‌موازات توجه و حمایت روزافزون از عرصه‌های اشرافی گری، اباحه گری و امور تشریفاتی، روزبه‌روز بر بی‌مهری و کم‌لطفی خود نسبت زمینه‌های فرهنگی – مذهبی می‌افزاید که آخرین نمونه این نامهربانی‌ها، جفا در حق حج گذاران سال 98 است.
شاه‌ماهی امنیتی‌‌ها و همه حواشی ‌آن؛
«حسام الدین آشنا» در توئیتی با حمله مستقیم به سریال گاندو نوش «با گاندو گنده نمی شوید». این حساسیت آشنا برای بسیاری از کاربران فضای مجازی جای سئوال داشت که گاندو روی کدام بخش دست گذاشته که اینچنین مشاور فرهنگی رئیس جمهور به نقطه جوش رسیده است.
در میز نقد برنامه تلویزیونی هفت مطرح شد؛
فراستي: شبي كه ماه كامل شد يك فيلم ضد ملي و حامي ريگي است + لینک دانلود
مسعود فراستی منتقد سینما در میز نقد برنامه تلویزیونی هفت در بخش های از صحبت های خود به انتقاد از فیلم نرگس آبیار پرداخت و گفت: فیلم "شبی که ماه کامل شد" بدترین فیلم نرگس آبیار است. خشونت در فیلم خیلی زیاد است. این خشونتها تمایلات درونی فیلمساز است. ریگی سمپاتیک است.
وقتی مصرف، «آرمان» می‌شود!
فرد
یک فرد لاکچری از یک انسان معمولی، در زندگی رنج بیشتری می‌برد، شاهد این مدعا، میزان بالای خودکشی در میان لاکچری‌ها است. یکی از معیارهای لذت، امید به زندگی و تلاش برای زنده ماندن است، میزان بالای خودکشی در بین لاکچری‌ها در مقایسه با دیگر اقشار اجتماعی در ایران، سوئد، امریکا، چین و … لذت بردن آنان از تجملات را نفی می‌کند.
ترویج مصرف گرایی در قاب صدا و سیما؛
توپ مصرف گرایی در زمین رسانه ملی/ صدا و سيما در مواجهه با مصرف گرايي چه کرده است؟
يافته هاي پژوهشي صداوسيما نشان مي دهد، «فقط در شهر تهران سالانه 26 ميليارد تومان براي خريد كالاهاي مصرفي هزينه مي شود» و جالب آنکه خود اين مجموعه با قرار دادن آنتن تلويزيون در اختيار شرکت هاي تجاري، مصرف گرايي را در نظرگاه مخاطب به امري پيش پا افتاده و روزمره بدل کرده است.
کمال تبریزی، ام‌الفساد فرهنگی و لُمپن فیلمسازی
آقای کمال تبریزی در حاشیه‌ی فیلمش بار دیگر به سبک سینماگران همپالگی‌اش نوک پیکان را به سمت منتقدان نشانه رفته است و بجای اینکه اعتراف کند که دیگر چند سالی است فیلم نمی‌سازد و وارد بازی‌های بچه‌گانه‌ی جناحی شده است و این وسط هم با اسم خود و کارنامه‌ی نیمچه فیلمسازی‌اش دارد نان درمی‌آورد، بار دیگر به مسعود فراستی اشاره کرده است که او نامحترم است و منتقد نیست و از این حرفهای لوس و لوث شده‌ی فیلمسازان امروز ما.
در دیدار استادان زبان پارسی و شاعران؛
رهبرانقلاب: راجع به زبان فارسی حقیقتاً نگرانم/ از صداوسیما گله‌مندم؛ بجای زبان معیار گاهی تعابیر غلط و فرنگی را ترویج می‌کنند/ نگذارید زبان فارسی فرسوده و ویران شود
حضرت آیت الله خامنه ای در دیدار جمعی از استادان زبان و ادب پارسی و شاعران گفتند: من راجع به زبان فارسی حقیقتاً نگرانم زیرا در جریان عمومی، زبان فارسی در حال فرسایش است.
رسالت سنگین صدا و سیما در محاق؛
بحران مدیریت در شبکه سه سیما/ چه کسی به این کابوس، پایان خواهد داد؟
گزاره‌های متعدد نشان می‌دهد که عملکرد یک‌ساله‌ی علی فروغی نتیجه‌ای جز برهم‌آشفتگی شبکه سه بدنبال نداشته است؛ شاید جناح‌های سیاسی به اقتضای مصلحت‌سنجی ها بخواهند بر اشتباهات فروغی سرپوش بگذارند و یا به‌عکس بخواهند اقدامات مثبت او را در سایه اشتباهاتش به چالش بکشند اما رسانه‌های غیروابسته به این نکته اذعان دارند که فروغی علیرغم اقدامات مثبتی که در یکسال گذشته انجام داده در مجموع عملکرد قابل‌قبولی از خود به نمایش نگذاشته است.
احمد رهدار عنوان کرد؛
روشنفکری در ایران بدون ریشه است/ خطر غربزدگی درنظام معنایی واژگان
رهدار با بیان اینکه راز سبکی و بی‌وزنی جریان روشنفکری در کشور ما این است که در تاریخ ما سنن و گذشته ندارد و تاریخش برای جای دیگری است، گفت: روشنفکر با هیچ قرائتی نمی‌تواند متعلق به ما باشد.
کار ستاره سه مربع که زیرمجموعه توسکا است با تلویزیون به پایان رسیده و هیچ‌وقت پولی از مردم نگرفتیم که در مسابقه آنلاین شبکه یک شرکت کنند؛ «هشتک» به کسی ترویج نمی‌کند "جان بخرند" تا مسابقه را ادامه بدهند.
آزادی اراذل اینستاگرامی!
مقصر جنایت روز گذشته در همدان کیست؟ «وزارت ارتباطات» یا «پلیس فتا»؟ +عکس
همانگونه که در اخبارها آورده شد، روز گذشته یکی از اراذل منطقه همدان با سلاح گرم و در روز روشن یکی از طلاب مدرسه علمیه آیت‌الله ملاعلی معصومی را به قتل رساند و دقایقی بعد خبر قتل این طلبه را در اینستاگرام منتشر کرد. نکته قابل تاسف اینکه فرد قاتل (بهروز حاجیلو) از مدتها قبل تصاویری از سلاح‌های خود در را در اینستاگرامش منتشر کرده بود و با برخی دیگر از اراذل ایستاگرامی ارتباط داشته است.
شیطنت رسانه های اصلاح‌طلب؛
انتشار هدفمند شایعه حذف نام «کوروش» از فهرست اسامی ثبت‌احوال
انتشار شایعه حذف نام "کوروش" از لیست اسامی مجاز سازمان ثبت احوال در حالی مطرح می‌شود که یکی از مدیران این سازمان در گفتگو با خبرنگار 598، این خبر را صراحتا تکذیب کرد و بیان داشت: ممنوعیت در انتخاب نام صرفا در مواردی اتخاذ می‌شود که نامِ پیشنهادی با عرف جامعه در تضاد باشد، در حال از نظر سازمان ثبت احوال ممنوعیتی برای انتخاب نام "کوروش" وجود ندارد.
ساخت برنامه‌های انتحاری برای جذب مخاطب؛
خدمتی دیگر از رسانه ملی!/ تبلیغ «مسیحیت» در برنامه عصر جدید + فیلم و تصاویر
در برنامه عصر جدید که ادعا می‌شود با هدف استعدادیابی در حوزه‌های ورزشی و هنری به روی آنتن رفته است، مرد شعبده‌بازی به صحنه می‌آید تا استعداد ناشناخته خود را برای ملت ایران به نمایش بگذارد. اما ناباورانه در آغاز اجرای خود بندهایی از کتاب «انجیل»(کتاب مقدس مسیحیان) را بسیار احساسی بیان می‌نماید. بندهایی که صددرصد با معارف اسلام و توحید ناب در تضاد است.
کتاب زندگی نامه شهید سامانلو منتشر شد؛
عاشقانه‌های زندگی مشترک شهید مدافع حرم سعید سامانلو
"سامان عشق" کتابی که این روزها از نشر کتابستان معرفت منتشر شده روایتگر داستان زندگی شهید مدافع حرم سعید سامانلو از زبان همسرش است.
دیدگاه شهید آوینی دربارهٔ استحالهٔ هنر و ارتباطات مدرن در فرهنگ اسلامی؛
قالب‌های هنری روز و وسایل ارتباط جمعی را باید در اعتقادات و فرهنگِ خویش استحاله کنیم
مقصود این نیست که ما باید قالب‌های هنری روز و وسایل ارتباط جمعی را یکسره دور بزنیم، بلکه معتقدیم که باید جسم این قالب‌ها را در روح اعتقادات و فرهنگ خویش مستحیل کنیم. این استحاله منوط به معرفتی کافی و وافی است که ما را از فریب خوردن و به‌خصوص از افتادن در تله توسعه‌گرایی و تکنوکراسیکه ضرورتاً ملازم با یکدیگر هستند باز دارد.
از مسابقه «برنده باش» تا « عصر جدید»؛
تقابل آشکار برنامه‌های تلویزیونی «رسانه ملی» با بیانات رهبر انقلاب
طی چندسال گذشته مدیران صداوسیما در راستای حفظ مخاطبینِ خود دست به دامن سلبریتی‌ها شده‌ و به سمت برگزاری مسابقات بزرگ تلویزیونی گرایش پیدا کرده اند اما مقام معظم رهبری پیش از این در دیدار با مسئولان صدا و سیما، برگزاری مسابقات اینچنینی و اعطای جوایز بی‌حساب‌وکتاب را مضر خوانده بودند.
اسپانسر‌های مشکل‌ساز؛
اسپانسر‌ها دارند تلویزیون را می‌خورند
تلویزیون را که روشن می‌کنی، هُرم برنامه‌هایی که در آن‌ها جای پای «سود و زیان» دیده می‌شود، صورتت را می‌سوزاند! محتوای هر برنامه‌ای، فقط بهانه‌ای است تا اسپانسر چیزی را تبلیغ و سودی را تضمین کند؛ و قتی هم که پای سود اسپانسر‌ها در میان باشد، تلویزیون ایران و تلویزیون یک کشور غربی فرقی ندارد، همه یک جهت و یک سمت‌و‌سو دارند. اسپانسر‌ها می‌خواهند دهان باز کنند و تلویزیون را بخورند.
اخبار کوتاه
نقد فیلم
راستی‌آزمایی ادعاها در وضعیت آچمز

راستی‌آزمایی ادعاها در وضعیت آچمز

خصلت وضعیت آچمز این است که حتی کاراکترهای مثبت فیلم علی‌رغم اینکه می‌خواهند به ادعاهای خود درباره استقلال‌طلبی و زیر بار زور نرفتن و عادلانه و حق خواهانه عمل کنند اما نمی‌توانند.
«مثلث عشقی» هم در جشنواره فیلم فجر سهم دارد؟!

«مثلث عشقی» هم در جشنواره فیلم فجر سهم دارد؟!

«بنفشه آفریقایی» می‌خواهد یک «ژول و جیم» ایرانی باشد. یک مثلث عشقی نامتعارف بین یک زن و دو مرد که حتی برای جامعه فرانسوی دهه ۶۰ که تروفو در آن فیلمش را ساخت نیز تابو بود، چه برسد در ایران.
کسی حاضر است یک قسمت از «ماه عسل» را در سینما ببیند؟

کسی حاضر است یک قسمت از «ماه عسل» را در سینما ببیند؟

جذابیت «یلدا» که تقریبا تمام آن در استودیو، اتاق فرمان و پشت صحنه یک برنامه تلویزیونی می‌گذرد، از همان برنامه تلویزیونی فراتر نخواهد رفت. واقعا کسی حاضر است برای تماشای یک قسمت از «ماه عسل» به سینما برود؟
«آشفته‌‌گی»؛ شاهزاده و گدا با طعم «عاشقانه»

«آشفته‌‌گی»؛ شاهزاده و گدا با طعم «عاشقانه»

پیرنگ داستان «آشفته‌‌گی» بر قصه شاهزاده و گدا استوار است که در این میان مثلث عشقی هم وارد می‌شود، اما معشوقه قرار نیست برای هیچ‌کس باشد.
ملغمه‌ای آشفته به نام «مسخره‌باز»

ملغمه‌ای آشفته به نام «مسخره‌باز»

فیلم مسخره‌باز، صرفا فضایی است که آقای کارگردان علایق شخصی و خیالات سیّال خود را روی پرده سینما منعکس کند و از کازابلانکا و پاپیون و کیل بیل بگوید و گاهی تجربه موفق تئاتری خود را یادآور شود.
«درخونگاه»؛ داستان یک خطی از قهرمانی بازنده

«درخونگاه»؛ داستان یک خطی از قهرمانی بازنده

«درخونگاه» پیشکشی به مسعود کیمیایی است و مانند فیلم‌های او، قهرمان دارد. حتی اگر بازنده باشد اما ایراد اصلی، داستان یک خطی فیلم است.
«جاندار»؛ فیلمی استاندارد از دو فیلمساز جوان

«جاندار»؛ فیلمی استاندارد از دو فیلمساز جوان

«جاندار» به‌خوبی قصه می‌گوید، از زوائد می‌‌پرهیزد، خط داستانی را دنبال می‌کند و فضا می‌سازد؛ کاری که بسیاری از فیلم‌های حاضر در جشنواره فجر قادر به انجام آن نیستند.
«مردی بدون سایه» فیلمی که فیلم نمی‌شود

«مردی بدون سایه» فیلمی که فیلم نمی‌شود

ضعف فیلمنامه و زوائد متعدد، فیلم «مردی بدون سایه» ساخته علی‌رضا رئیسیان را به فیلمی هدرشده تبدیل کرده و حتی می‌توان گفت این فیلم هنوز به مرحله تبدیل شدن به یک فیلم نرسیده است.
بیرون آمدن از پیله یک فیلم عاشقانه

بیرون آمدن از پیله یک فیلم عاشقانه

بازی خوب الناز شاکردوست (در نقش فائزه) و هوتن شکیبا (در نقش عبدالحمید) در «شبی که ماه کامل شد» آن‌ها را از پیله یک زوج عاشق بیرون آورده تا به جای تمرکز بر دل‌انگیزی سیمای فائزه، چهره کریه تروریست‌های تکفیری در نظر مخاطبان بنشیند.
«زهر مار» بی‌شباهت به «مارمولک»

«زهر مار» بی‌شباهت به «مارمولک»

تهیه‌کننده فیلم پرحاشیه «مارمولک» این بار با «زهر مار» در جشنواره حضور دارد، اما بر خلاف آنچه برخی می‌گفتند، زهرمار، نه از لحاظ فرم و نه از لحاظ مضمون شباهتی به مارمولک ندارد.